Scharakteryzuj bohaterów iliady na podstawie pojedynku achillesa z hektorem

Pobierz

Dba bardziej o dobro kraju niż o swoją sławę.Achilles uważa się za lepszego od innych, nie czuje związku z państwem, współodpowiedzialności.. Pierwszy z nich był synem bogini morskiej Tetydy i śmiertelnika Peleusa , drugi zaś wywodził się z rodu Priama - króla starożytnej Troi.Spotkanie Hektora z Achillesem na polu walki 3.. To największy bohater Troi, niepokonany i szlachetny.. Achilles i Hektor są najdzielniejszymi herosami z dwóch walczących ze sobą obozów: Greków i Trojańczyków.. Nie bał się zmierzyć z samym słynnym Achillesem i nawet przez moment nie pokazał, że się go lęka.Sprzeciwił się on prośbom matki i ojca, by zaniechać starcia z Achillesem, według niego musi on stanąć do pojedynku, który będzie walką o honor i męstwo.. Hektor kierował się w swoim postępowaniu przede wszystkim patriotyzmem, .Filmy.. Wyróżniali się odwagą, walecznością i męstwem.. Achilles - Grek, walczący po stronie tegoż to państwa.. W swoim postępowaniu kierował się rozumem.. Nim do walki dojdzie, jej wynik jest już znany bogom i niezależny od samych zmagań.. Każdy nich ma inne przesłanki, jeden pragnie zemsty i chwały, drugi honoru i uznania, jednak obydwu przyświeca jeden cel - pokonanie przeciwnika.Przydatność 50% Literackie spotkanie bohaterów - interpretacja fragmentu "Iliady" - Priam u Achillesa".. Hektor to dobrze zbudowany mężczyzna, świetny jeździec, doskonały żołnierz.Najsłynniejszy pojedynek eposu to walka Hektora z Achillesem, do której dochodzi w wyniku zemsty Achillesa za śmierć przyjaciela, Patroklesa..

Jednym z głównych bohaterów książki pt."Iliada", napisanej przez Homera, jest Hektor.

został spisany na przełomie IX i VIII w. p.n.e. przez Homera, znanego greckiego aojda (wędrownego śpiewaka).. Nie jest patriotą.. Iliada zaś to najpopularniejszy epos starożytny.. Przyczyną pojedynku było zabicie przez Hektora kuzyna Achilla, który myślał, że to heros we własnej osobie.W XXII księdze "Iliady" Homer opisuje pojedynek dwóch mężów -Achillesa i Hektora.. Jeden stoi po stronie Trojan, drugi walczy na chwałę Grecji.. Achilles i Hektor są głównymi bohaterami Iliady Homera.. Zeus bierze je oba i kładzie na swej złotej szali.. 300.Inni żołnierze ufają mu, polegają na jego doświadczeniu wojskowym.. Cechy eposu Akcja eposu rozgrywa się w przeszłości.. Potrafi jednak także współczuć.. Był wspaniałym, a przede wszystkim uczciwym i prawym przeciwnikiem w boju.. Iliada powstała .Przydatność 65% Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora na podstawie pieśni XXII "Iliady".. Uzasadnij dlaczego.Z rycerzami króla Artura - ślubowali wierność królowi i religii, bronili słabszych, poszukiwali świętego Graala.. Był gorącym patriotą i generalnie dobrym człowiekiem.. Nadludzką siłę zawdzięcza swojej matce, Tetydzie, która, gdy był niemowlęciem, zanurzyła całe jego ciało w Styksie.Ginie w pojedynku z Achillesem, który po pojedynku bezcześci jeszcze jego ciało, a wydaje je dopiero zbolałemu ojcu księcia Ilionu - Priamowi..

Z Hektorem - bohaterem Iliady Homera, obrońcą Troi, który zginął w pojedynku z Achillesem.

Zastanów się, które z nich pasują do Achillesa, a które do Hektora.. Hektor jest mężny i dzielny, jednakże gdy ma dojść do walki z Achillesem, początkowo zaczyna uciekać, obiegając trzykrotnie mury Troi.Filmy.. Na czym polega wina Edypa?Zobacz 2 odpowiedzi na zadanie: Zanalizuj fragmenty księgi XXII Iliady dotyczące pojedynku Hektora z Achillesem i scharakteryzuj królewicza trojańskiego.. Nie był porywczy.Przydatność 65% Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora na podstawie pieśni XXII "Iliady".. Oboje wsławili się w bitwie pod Troją, wzbudzając strach w wojownikach przeciwnika.. Lęk ogarniający Hektora na widok nieustraszonego przeciwnika, przeczucie zbliżającej się śmierci 4. obraz wagi na której spoczywają losy bohaterów 5.Podstęp Ateny, która przekonała Hektora do zaniechania ucieczki przed Achillesem 6.2. a)które bóstwo sprzyja Achillesowi, a które Hektorowi.. Pierwszy z nich był synem bogini morskiej Tetydy i śmiertelnika Peleusa , drugi zaś wywodził się z rodu Priama - króla starożytnej Troi.W fragmencie epopei Homera - "Iliadzie", w której to pojedynek toczy dwóch herosów, zauważamy dwa zupełnie odmienne charaktery.. Zanim bohaterowie staną naprzeciwko siebie, bogowie wraża ich losy.. Głównymi bohaterami "Iliady" Homera są Achilles i Hektor..

3 Wyjaśnij, na czym polega ingerencja bogów w życie bohaterów 'Iliady".

Równiez był to potężny mężczyzna, ale jego twarz nie była już tak kobieca, jak ta Achillesa.. Hektor musi ponieść śmierć.. Z fragmentu rozprawy Marii Ossowskiej wypisz cechy starogreckiego rycerza.. Homer, według jednej z legend, został pozbawiony przez bogów wzroku w zamian za dar pisania poezji.Iliada Homera jest to epopeja bohaterska i batalistyczna; składająca się z 24 pieśni dziesiątego roku walk o Troję począwszy od gniewu Achillesa, aż do pogrzebu Hektora.. Ojciec Hektora Priam przybywa, prosić Achillesa o wydanie mu zwłok syna, by go godnie pochować.1.Scharakteryzuj w odniesieniu do znanych ci fragmentu Iliady antyczny ideał wojownika.. W przeciwieństwie do Achillesa panuje nad emocjami i zachowuje rozwagę.. Hektor to prawy i szlachetny wojownik.. Bohaterami są Achilles oraz Hektor, którzy z początku wydają się do siebie podobni, gdyż obaj są mężni, silni, obaj są nadprzyrodzonymi wojownikami.Achilles a Hektor-porównanie bohaterów.. Głównymi bohaterami "Iliady" Homera są Achilles i Hektor.. Jak najwięcej słów, musi być min.. Hektor zostaje wysłany do trojańskich kobiet, by prosić je o wznoszenie modłów do Ateny.. (pojęcia,które powinny zostać wykorzystane: heros, Achilles, Hektor, Patroklos, Priam, epos homerycki, porównanie homeryckie, epitet stały, system wartości) 2..

A oto cechy eposu, które odnajdziesz w Iliadzie (większość przykładów opiera się na fragmencie pojedynku Achillesa z Hektorem).

Pojedynek Achillesa z Hektorem - zwycięża Achilles, przy niebagatelnej pomocy Ateny.. To najstarszy syn króla Troi - Priama i Hektabe, mąż Andromachy.. Mieli piękną sylwetkę i imponującą postawę.. Jest najwaleczniejszym i najsilniejszym z Greków.. Jest bohaterem tragicznym.To jeden z gatunków literackich.. Wyciągnij wnioski z tego porównania.. Zwróć uwagę na jego stosunek do przeciwnika.. Jest odpowiedzialny.. Jej autorem jest prawdopodobnie Homer.. Tu działa fatum.Zanalizuj fragmenty księgi XXII Iliady dotyczące pojedynku Hektora z Achillesem i scharakteryzuj królewicza trojańskiego.. Hektor jest w stanie zdobyć się na poświęcenie najważniejszych wartości, łącznie z własnym życiem, jeśli wymagać tego będzie dobro ogółu.Drugi z bohaterów, stojący po przeciwnej stronie barykady w stosunku do Achillesa, to Hektor.. Dzieje się tak, gdy Priam przychodzi do niego, prosić go o wydanie zwłok syna, które Achilles wcześniej zbezcześcił.. Jedną z pieśni, która jest przedmiotem mojej analizy jest pieśń XVIII mówiąca o sporządzeniu tarczy Achillesa.Hektor idzie na pojedynek wezwany przez Achillesa, żegna się z żoną Andromachą i synkiem.. Utwór ?Iliada?. Z Zawiszą Czarnym - najsłynniejszym polskim rycerzem, nazywanym "zwierciadłem cnót rycerskich".Hektor był synem Hekuby i Priama..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt