Streszczenie lektury siłaczka

Pobierz

Nędznie i niemodnie ubrana, dźwigając zeszyty i książki, jechała tramwajem na Pragę.. Filmy.. Treść.. Nędznie i niemodnie ubrana, dźwigając zeszyty i książki, jechała tramwajem na Pragę.. W ramach epok historycznoliterackich - powstanie lektury wypada na czasy Młodej Polski, ale konstrukcja bohaterki i jej ideały są typowe dla pozytywizmu.. Nowela po raz pierwszy została wydana w zbiorze opowiadań w 1895 r. Głównym bohaterem utworu jest doktor Paweł Obarecki.. Czas akcji to z kolei koniec XIX stulecia.. Nowela ukazuje wyjątkowy wzorzec osobowy na przykładzie Pawła Obareckiego.. Bohater opowiadania mieszkał w miejscowości zwanej Obrzydłówek, a nazwa ta, jego zdaniem, pasowała zarówno do wyglądu miejscowości jak i do niektórych mieszkańców.. Mężczyzna mieszkał w Obrzydłówku od sześciu lat.. W rozrywce tej towarzyszyła mu lokalnaelita, mianowicie: ksiądz, aptekarz, naczelnik poczty oraz sędzia.Obarecki zasmucił się i popadł w melancholię.. Nie wierzył, kiedy patrzył na to, jaki był, a jaki jest obecnie: czuł, że coś z nim nie tak - nie wiedział jednak, co.. Czasami kupowano bułki i serdelki, palono papierosy .Siłaczka a Młoda Polska.. W momencie rozpoczęcia noweli poznajemy go gdy właśnie wrócił do domu z gry w wista.Streszczenie lektury Siłaczka Stefana Żeromskiego.. Zarówno Stasia jak i doktor żyli w biedzie..

"Siłaczka" - streszczenie 29 czerwca 2021 0 Przez admin .

2.Streszczenie szczegółowe Doktor Paweł Obarecki został "wyrzucony przez pęd odśrodkowy niedostatku z ogniska życia umysłowego (.). do Obrzydłówka " .. Kiedy doktor Obarecki czeka na lek, w sąsiedniej sali lekcyjnej oddaje się rozmyślaniom - o czasach studiów, o młodości, o odłożonych na bok planach związanych z małżeństwem.. Miejscem rozgrywania się akcji jest Obrzydłówek, już sama nazwa jest znacząca w tej opowieści.. Autorem utworu jest Stefan Żeromski.. Jeden z kolegów Obareckiego, wielki społecznik, ożenił się.. Mieszkał w Obrzydłówku już od 6 lat.. Takie życie obiera "młoda darwinistka" Stanisława Bozowska.Siłaczka.. Dwójka głównych bohaterów - wykształcony doktor i wiejska nauczycielka - reprezentuje pokolenie i ideały pozytywistów.Doktor, o imieniu Paweł Obarecki wraca naburmuszony z gry w karty.. Bohater akurat wrócił do domu, wcześniej grał w karty w winta.. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - "pewniak na teście" , czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach.Sprawdź swoją znajomość książki i rozwiąż test z lektury Siłaczka Stefana Żeromskiego.. Grał z księdzem, aptekarzem, poczciarzem i sędzią.. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.Siłaczka - streszczenie lektury - YouTube.Siłaczka - Problematyka "Siłaczka" Stefana Żeromskiego to opowieść u upadku życiowych ideałów..

Czasami kupowano bułki i serdelki ...Siłaczka - streszczenie.

Główny bohaterem jestlekarz, Paweł Obarecki, wykonujący swój zawód w Obrzydłówku (symboliczna nazwa).poleca 86% 306 głosów.. Nuda owijała go całego.. Powodem jego przeziębienia była chroniczna nuda panująca w malutkiej wsi Obrzydłówek, gdzie od sześciu lat ma swoje praktyki lekarskie.. Nowela ukazuje wyjątkowy wzorzec osobowy na przykładzie Pawła Obareckiego.Rano, idąc do szpitala, przechodził przez ogród Saski, by choć przelotnie spojrzeć na panienkę, którą spotykał każdego dnia.. Streszczenie.. Losy bohaterki są realizacją jednego z najważniejszych ideałów pozytywistycznych - pracy u podstaw.Streszczenie lektury "Siłaczka" Stefana Żeromskiego.. Doktor Paweł Obarecki, główna postać noweli, oddaje się rozmyślaniom, które są komentowane przez narratora.Siłaczka - streszczenie.. Nowela po raz pierwszy została wydana w zbiorze opowiadań w 1895 r. Głównym bohaterem utworu jest doktor Paweł Obarecki.. W jego nędznym mieszkaniu spotykali się każdego dnia młodzi "społecznicy".. 10 marca 2020 0 Przez admin .. Nędznie i niemodnie ubrana, dźwigając zeszyty i książki, jechała tramwajem na Pragę.. Mieszkał w Obrzydłówku już od 6 lat.. Dziewczyna, wówczas siedemnastoletnia panna z bujnym warkoczem, pragnęła - tak jak Paweł, studiować .Siłaczka to krótka nowela, ale jeśli nie chcecie jej czytać to polecam moje konkretne streszczenieSiłaczka streszczenie Miejscem rozgrywania się akcji jest Obrzydłówek, już sama nazwa jest znacząca w tej opowieści..

Chodząc po swym gabinecie oddał się rozmyślaniom o metafizyce.Siłaczka streszczenie.

Jeden z kolegów Obareckiego, wielki społecznik, ożenił się.. Albo leżał albo spacerował […]• Siłaczka - streszczenie, plan wydarzeń • Wierna rzeka - opracowanie, interpretacja, bohaterowie • Przedwiośnie - opracowanie, interpretacja, bohaterowie • Ludzie bezdomni - opracowanie, problematyka, bohaterowie • Popioły - opracowanie, interpretacja, bohaterowie • Doktór Piotr - streszczenie, plan wydarzeńSiłaczka - Motyw nauczyciela Nauczyciel to zawód pełen poświęceń i wyrzeczeń, praca nakierowana na służbę drugiemu człowiekowi.. Doktor Paweł Obarecki, główna postać noweli, oddaje się rozmyślaniom, które są komentowane przez narratora.. W jego nędznym mieszkaniu spotykali się każdego dnia młodzi społecznicy.. Streszczenie Autorem utworu jest Stefan Żeromski..

Jeden z kolegów Obareckiego, wielki społecznik, ożenił się.Siłaczka - streszczenie, plan wydarzeń.

Akcja opowiadania (noweli) "Siłaczka" Stefana Żeromskiego rozgrywa się na polskiej prowincji, znajdującej się pod panowaniem rosyjskim.. Wydarzenia dzieją się również we wsi, w której pracowała bohaterka noweli - Stanisława Bozowska.. Postanowił osiąść tu, aby pomogać ubogim.Streszczenie.. Doktor trwał w swoich dziwacznych spostrzeżeniach, gdy usłyszał awanturującą się gospodynię i chłopa.Siłaczka - powtórka, streszczenie z Lektury.. Nic mu się nie chciało, nie miał na nic ochoty.. Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami krótkie streszczenie, lektura, Siłaczka, Siłaczka streszczenie, Stefan Żeromski.. Był właśnie u proboszcza, któremu złożył imieninowe życzenia i przez osiem godzin z naczelnikiem poczty, sędzią i aptekarzem grał w winta (nazwa gry w karty).. W miejscowości tej pojawia się nowy lekarz, który bezinteresownie zaczyna pomagać osobom biednym i potrzebującym.Siłaczka W niena lepszym humorze powrócił do domu doktor Paweł Obarecki z winta¹, za któ-rego pośrednictwem składał uroczyście życzenia księdzu plebanowi wraz z aptekarzem, poczciarzemisędziąwciąguośmiugodzinzrzędu.Powróciwszydrzwigabinetuzamknął Samotnikopis lektury Wydanie Siłaczki kompletne bez skrótów i cięć w treści..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt