Treny kochanowskiego sprawdzian

Pobierz

Rozpoznaj kultowe auta PRL-u; Podajemy obiekt, ty odgadujesz, co to za miejsce.. Nowatorstwo Trenów Jana Kochanowskiego polega na: a) złamaniu zasady decorum, b) złamaniu zasady trzech jedności, c) to nowatorski gatunek wynaleziony przez samego poetę.. Orszulką 3.. Stykstest dotyczący biografii Jana Kochanowskiego.. Treny były pisane przez kilka lub kilkanaście miesięcy.. Sprawdzian.. 1) Tren to gatunek poezji a) lirycznej, poświęcony zmarłej osobie b) nowożytnej, poświęcony zmarłej osobie c) epistolarnej, poświęcony zmarłej osobie d) hymnicznej, poświęcony zmarłej osobie 2) Nowatorski charakter Treny zawdzięczają temu, że a) są poświęcone dziecku, nie osobie dorosłej b) znajdują się w nich liczne .Średnia ocena.. Jak dobrze pamiętasz Treny Jana Kochanowskiego?. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.- powtórzysz wszystkie najważniejsze wiadomości dotyczące życia i twórczości Jana Kochanowskiego.. Lekcja live z polskiego o 11:15 transmitowana na żywo dla uczniów klasy 8 szkoły podstawowej.. Odpowiedzi.. Sprawdzian.. Zapraszamy do sprawdzenia swej wiedzy w quizie o trenach.. Jaką wartość neguje Kochanowski w Trenie XI?. a) "Tren I", "Tren VII", "Tren V" oraz "Tren VIII" b) "Tren IV", "Tren II" oraz "Tren VIII" c) "Tren I", "Tren VII", "Tren V" d) "Tren III", .Test zawiera 8 pytań.. Cele: o przypomnę sobie fraszkę jako gatunek literacki, o omówię motywy fraszek Jana Kochanowskiego o określę cechy gatunkowe pieśni o omówię problematykę pieśni J. KochanowskiegoNa wstępie swojego cyklu "Trenów" Jan Kochanowski zamieścił dedykacje przeznaczona pamięci zmarłej córeczki: "Orszuli Kochanowskiej, wdzięcznej, ucieszonej, niepospolitej dziecinie, która cnót wszelkich i dzielności panieńskich początki wielkie pokazawszy, nagle, nieodpowiednie, w niedoszłym wieku swoim, z wielkim a nieznośnym rodziców swych żalem zgasła - Jan Kochanowski .Jan Kochanowski - Treny..

"Treny" Jana Kochanowskiego - sprawdzian 1.

"TRENY" Jana Kochanowskiego.. Test sprawdza znajomość z zakresu życia i twórczości poety.KOCHANOWSKIEGO - III Ga.). Na co skarży się autor w Trenie VIII?. Przewiń.. Podczas odgadywania możesz użyć koła, ale pamiętaj, że pomniejszy to Twój wynik końcowy.. Ulueńką Komu Kochanowski poświęcił epitafium dołączone do trenów?. Podmiot liryczny Trenów można utożsamić z poetą Janem Kochanowskim.. Przewoził wg mitologii dusze zmarłych przez Styks: 1.. 9.Podmiotem lirycznym Trenów jest ojciec, którego córka umarła.. Urszulce Kto namalował obraz przedstawiający Kochanowskiego żegnającego się ze zmarłą Urszulką?. Tekst przygotowalem zgodnie z kryteriami zawartymi w opracowaniu =asady ZydaZania tekTeraz polski doJeździłeś ładą czy maluchem?. Młodzieńczą radość porównuje Kochanowski do: 13.. Trenu V, w którym Urszulka porównana jest do oliwki, ściętej przez nieuważnego ogrodnika.. Jest nim: a) szatan, b) Fortuna, c) fatum.. Poeta napisał w sumie 19 trenów, numerowanych liczbami rzymskimi.. "TRENY" Jana Kochanowskiego.. Treny były ostatnim, szczytowym osiągnięciem poetyckim Jana Kochanowskiego.. Rozwiąż test i sprawdź!. Imię i nazwisko: Klasa: Nr: Sprawdzian wiadomości Odpowiedz na poniższe pytania.. Omówienie dla podstawówki.. :) Zawiera 15 pytań.. 2p.Jak dobrze znasz Treny I, V, VII i VIII Jana Kochanowskiego?.

» Strona główna » Język polski » Renesans » Jan Kochanowski - treny.

Rozpocznij test.. Pobierz (pdf, 77,4 KB)Trenu V, w którym Urszulka porównana został do kolorowego motyla, lecącego do nieba.. Jan Kochanowski studiował na:Treny Jana Kochanowskiego - egzamin ósmoklasisty.. Trwa ładowanie danych.Pytanie 1 /10.. c) Na brak zrozumienia.. Poprzedził je dedykacją .Język polski, Sprawdziany i testy Sprawdzian - "Treny" J. Kochanowski.. Brakuje odpowiedzi.. Podczas odgadywania możesz użyć koła, ale pamiętaj, że pomniejszy to Twój wynik końcowy.Klasa7 Quiz - Quizizz.. Trenu VI, w którym Urszulka śni o przyjaznej naturze.Andrea Jak inaczej nazywa Urszulkę Kochanowski?. Zostały wydane w 1580 w Krakowie (wznowione w 1583 i 1585).. a) umiar, b) szczęście, c) cnotę.. Przerwij test.. Lekcja zakończy się QUIZEM, który rozwiążesz na ocenę.. b) Na pustkę.. Pobij średnią 10/17 ; Co cię nie zabije, to cię wzmocni, ale uważaj na 7. pytanie.Fraszki Kochanowskiego nie realizują wzorca gatunkowego: 10. a) Krótkimi utworami o żartobliwym charakterze b) Utworem żałobnym, w którym przedstawiono zalety i zasługi zmarłego c) Treny to inna nazwa dla apostrofy 2) Jakie Treny omawialiśmy na lekcji?. Biografia Jana Kochanowskiego, najważniejsze wiadomości!.

Poprowadzi ją...Temat: Jan Kochanowski: fraszki, pieśni i treny - powtórzenie wiadomości.

Jan Kochanowski - Treny.. Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.. Środek stylistyczny zastosowany w pierwszej części Trenu V to porównanie homeryckie.. Omówienie dla podstawówki - YouTube.. SPRAWDZIAN ZNAJOMOŚCI TWÓRCZOŚCI JANA KOCHANOWSKIEGO - III G. .. imię i nazwisko.Treny - cykl utworów Jana Kochanowskiego napisany w XVI wieku i poświęcony jego zmarłej w młodym wieku córce - Urszulce.. Obol Woda tej rzeki wg mitologii powodowała zapomnienie: 1.. Test sprawdzający wiadomości uczniów klasy II gimnazjum z zakresu znajomości i zrozumienia Trenów Jana Kochanowskiego.. Czas na odpowiedź: 10sekund.. Zaznacz, aby zobaczyć wynik.. Trenu VII, w którym życie Urszulki porównane jest do spadających liści.. Odpowiedź a) Komentarz Treny jako całość stanowią cykl poetycki.. W jakich latach żył i tworzył Jan Kochanowski?. Na początku Trenu VII zastosowano apostrofę oraz pytanie retoryczne.Sprawdzian obejmuje najistotniejsze wiadomości dotyczące twórczości Jana z Czarnolasu, które powinny być znane uczniowi kończącemu gimnazjum.. Jak rozumiesz dwa ostatnie wersy "Trenu VII"?. Pytania w quizie będą dotyczyć 3 tematów: 1) Jan Kochanowski - życie i twórczość 2) FRASZKI Jana Kochanowskiego 3) TRENY Jana Kochanowskiego 2.1) Czym są Treny?. Inne quizy ze znajomości lektur znajdziesz TUTAJ.9.. Kochanowski był sekretarzem królewskim na dworze: 12.. Wypisz z "Trenu VII" metaforę i epitety odnoszące się do śmierci oraz określ ich funkcję.. W jednym z trenów pojawia się "nieznajomy wróg", który "miesza ludzkie rzeczy".. Bolesław Leśmian 3.. Pobrań.. Tren I prezentuje uczucia ojca, którego dziecko umarło - jest bezsilny i zrozpaczony..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt