Kordian na mont blanc interpretacja

Pobierz

Jest bohaterem dynamicznym, ciągle poszukującym.Kordian na Mont Blanc .. Chce kierować ludzkimi umysłami i uczuciami, kreować nową rzeczywistość, pełnić rolę wieszcza.. Stwierdza, że Polska musi się stać Winkelriedem narodów.. "Polska Winkelriedem narodów" wykrzyczał Kordian podczas swojego monologu na Mont Blanc.. Słowacki zawarł w niej polemikę ideową z Adamem Mickiewiczem.. Słowacki przedstawia bowiem bohatera w rozwoju: poznajemy Kordiana jako piętnastoletniego młodzieńca, który zdobywając kolejne doświadczenia życiowe, .Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc jest jedną z najznakomitszych i najpopularniejszych scen w polskiej literaturze.. Rozpoczyna się analizą uczuć i emocji stojącego na szczycie bohatera.. Kordian mówi: "Jam jest posąg człowieka, na posągu świata".. Hasło: "Polska Winkelriedem Narodów" wypowiada Kordian na szczycie Mont Blanc.. Jest to miejsce symboliczne.. Jest to dla niego moment przełomowy.. Monolog można postrzegać również jako osobne dzieło liryczne.Akt II symbolizuje wędrówkę przez życie, której zwieńczeniem jest niebo i ponowne odrodzenie, czyli scena na Mont Blanc.. Słowacki podejmuje polemikę z mesjanistyczną wizją Polski i narodu polskiego Mickiewicza.. Nie następuje to jednak od razu.Na szczycie Mont Blanc, odnajduje ideę, która będzie mu towarzyszyła przez dalsze życie..

Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc - interpretacja fragmentu.

Gdy tytułowy bohater przebywa na szczycie Mont-Blanc, wykrzykuje Polska Winkelriedem narodów.. Dzięki temu przyczynił się do zwycięstwa rodaków (bitwa pod Sempach - 1386).. Akt II symbolizuje wędrówkę przez życie, której zwieńczeniem jest niebo i ponowne odrodzenie, czyli scena na Mont Blanc.. Monolog Kordiana to odpowiednik Wielkiej Improwizacji, w którym bohater odnajduje sens swojego życia.. Czuje miłość do świata i ludzi, mimo wszystkich doznanych krzywd.. Formułuje swój manifest ideowy:Hasło winkelriedyzmu głosi Kordian na szczycie Mont Blanc.. W założeniu poety, Polska skupia na sobie uwagę mocarstw, umożliwiając innym narodom ruchy niepodległościowe.Kordian to przede wszystkim bohater romantyczny - w trakcie swojego monologu na górze Mont Blanc prezentuje swoje myśli, wyciąga wnioski ze wszystkiego, co do tej pory przeżył i przechodzi wewnętrzną przemianę.. Stwierdza, iż boi się patrzeć w dół, jest tam przepaść ciemna, mogąca symbolizować otchłań.. Postać głównego bohatera posiada nie tylko cechy.. Widzi zatem w jej sytuacji szlachetne poświęcenie.Dotyczy rycerza - legendarnego bohatera Szwajcarów, który w walkach o niepodległość (przeciwko Austrii) skierował na siebie wrogi atak.. Stoi dumny, mając pod nogami i nad głową niebo.Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc Piąta scena drugiego aktu, czyli monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc jest punktem kulminacyjnym całego dramatu..

w własną pierś przyjął strzały wrogów, jego postawa stała się symbolem poświęcenia życia dla ojczyzny.Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc-interpretacja szczegolowa zadanie dodane 30 marca 2012 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa] wypracowanie-jezyk-polskiMonolog na Mont - Blanc Kordian wygłasza swój słynny monolog będąc na najwyższym szczycie Europy - Mont Blanc.

Równocześnie jest to punkt kulminacyjny dramatu Słowackiego oraz przełomowy moment dla jego bohatera.Monolog Kordiana nie przypadkiem zostaje wygłoszony na najwyższym alpejskim szczycie - Mont Blanc.. Monolog Kordiana to odpowiednik Wielkiej Improwizacji, w którym bohater odnajduje sens swojego życia.. Skonstruował także alternatywną wobec znanej z III części Dziadów koncepcję odzyskania niepodległości przez naród polski.Winkelriedyzm w Kordianie - wyjaśnienie pojęcia, intepretacja.. Bohater przechodzi przemianę z zagubionego nastolatka w człowieka, na którym ciąży odpowiedzialność za ojczyznę.. Szczyt oznacza kulminacyjny moment dramatu i biografii Kordiana.. W Kordianie ścierają się dwie koncepcje polityczne.. Wydaje mu się, że jest człowiekiem, który ze szczytu widzi cały świat.. Juliusz Słowacki napisał swój dramat po klęsce powstania listopadowego, w czasie pobytu w Szwajcarii w 1833 roku.. Ma poczucie ogromnej mocy.. Daje mu to poczucie bliższego kontaktu z Bogiem.. Improwizacja Kordiana to monolog kończący akt drugi utworu.. Adam Winkelried był to legendarny szwajcarski bohater walki o niepodległość, który w bitwie pod Sempach w 1386r.. Zdobycie szczytu najwyższej góry Europy, czyli masywu Mont Blanc, stanowi swoiste zwieńczenie wędrówki, jaką odbył Kordian po opuszczeniu ojczyzny.. "Kordian" ukazuje także koncepcję winkelriedyzmu, czyli poświęcenia jednostki w imię ojczyzny (nawiązanie do szwajcarskiego bohatera - Arnolda Winkelrieda).. Słowacki zamieszcza ją jako własną, specyficzną, odmienną nieco od mickiewiczowskiej, koncepcję mesjanizmu narodowego.Kordian znajduje się na szczycie Mont Blanc i czuje bliskość Boga.. Była to ogromna przemiana mentalna.Juliusz Słowacki "Kordian" - scena na Mont Blanc..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt